E-Mail

info@umitkoykres.com

Telefon

0312 235 36 35
 

Çocuğa sevgimizi nasıl göstermeliyiz.?

Sevgi konusunda ve çocuklarımıza karşı sevgimizi nasıl ifade edebileceğimize dair maalesef hala birçok ailenin kafası karışıktır.

Çok sevgi gösterirsek şımarır mı ya da sevgimizi çok belli edersek bunu kullanır mı yönünde endişeler yaşayan aileler olduğu bir gerçek.

Özellikle bizden önceki kuşaklarda ve özellikle de babaların çocuklarına olan sevgilerini göstermekten çekindiği ya da onları ancak uyudukları zaman sevip okşadıkları şeklinde anlatılan örnek olayları hepimiz duymuşuzdur. Ama artık ebeveynler daha bilinçliler ve sevgilerini göstermekte çekinmiyorlar.
Burada da kafaları karıştıran konu ‘acaba çok sevgi gösterirsek şımartır mıyız?’ düşüncesidir. Oysa bilinmelidir ki sınırsız ve çok sevgiden hiçbir çocuk şımarmaz. Çocuklar tutarsız ilgi ve sevgiden şımarırlar.

Keyfimizin yerinde olduğu bir gün evet dediğimiz bir konuda ertesi gün ve sadece o an canımız sıkkın diye hayır diyorsak çocukları da nasıl davranacağımız konusunda şaşırtmış oluruz.

Tutarsızlık sergilediğimiz bütün olaylarda çocuklarda dengesiz ve ısrarcı davranırlar ve istediklerini elde edene kadar tutturmaya devam ederler. Dolayısıyla burada sevgiden arsızlaşmaktan değil, dengesiz ve tutarsız davranmaktan söz ediyoruz. Oysa sevgimizi göstermenin binlerce yolu vardır.
Sadece sözle değil, davranışlarımızla da sevgimizi ifade edebilir ve hissettirebiliriz.

Bunun da tek bir koşulu var, gerçekten samimi olmak, gerçekten hissettiğimiz şekilde davranabilmek. Çocuklar o kadar açık ve alıcı davranırlar ki olumlu olarak yaklaştığınız her sefer işbirliğine ne kadar açık olduklarını hemen fark edebilirsiniz.

Peki, neler yaparsak çocuklarımızla aramızda sevgiye dayalı bir bağ geliştirmiş oluruz, ya da sevgimizi gösterebiliriz?

Ankara Beysukent de bulunan Ümitköy Kreş ve Gündüz Bakımevimizin Pedegok’u Ceren Yeğin in vereceği küçük ipuçları…

 

İşte küçük ipuçları:

– Çocukla olan iletişimde öncelikle göz teması önemlidir. Bu ‘seni dinliyorum’ mesajını verir.

– Göz teması kadar önemli olan konu ise tensel temas yani dokunmaktır. Çocuğumuzu kucaklamak, sarılmak, öpmek, saçını okşamak inanılmaz etkiler yapar.

– Sevginizi ve desteğinizi bir koşula bağlamayın. Çocuk kayıtsız şartsız sevildiğini bilmek ister. Olumlu ve olumsuz bütün özellikleriyle sevildiğini bilen çocuklar sağlıklı bireyler olarak yetişirler.