E-Mail

info@umitkoykres.com

Telefon

0312 235 36 35
 

ÇOCUĞUM 2 YAŞINDA NASIL DAVRANMALIYIM ?

Nedir ebeveynleri bu kadar korkutan ve sıkıntıya düşüren bu yaşın özellikleri?
2 yaş çocukların kendilerinin de bir birey olduklarını fark ettiklerini, kişiliklerinin oluşmaya başladığı, istediklerini nasıl yaptıracaklarını öğrenmeye başladıkları ; ancak ebeveynler açısından anlaşılması ve dayanılması zor olan çocuk gelişiminin en önemli dönemlerinden biridir.
Çocuklar bu dönemde istediklerini anlatmak yerine ağlamayı tercih ederler, dişlerini ve yumruklarını sıkarlar. “ Hayır’ı “ en çok kullandıkları yaştır. Onlara istedikleri bir şeyi sunsanız bile çoğu zaman “ Hayır “ ve “ İstemiyorum “ ifadelerini kullanırlar. İstekleri yapıldığında aşırı tepki içeren davranışlar gösterebilir. . Başını yere vurma, anne babaya vurma, eşyaları etrafa fırlatma öfke patlamaları gibi davranışlar sık görülebilir.
Anne baba nasıl davranmalı ?
Öncelikle bu durumu doğal bir davranış olarak karşılayın.
Çocuk gelişiminde, her gelişim döneminin kendine has özellikleri ve zorlukları vardır.
• Olabildiğince sakin davranmaya çalışın. Özellikle baskılayıcı ve engelleyici tavırlardan kaçının.
• Öfkelendiği esnalarda en iyi yöntem “ dikkatini başka bir şeye çekmektir.” Öfkesi devam ediyorsa tepki vermeden yanında durun. Agresif davranışların hiç bir işe yaramadığını, bu şekilde davranarak istediklerini elde edemeyeceğini bir kaç denemeden sonra anlayan çocuk bu davranışlarından vaz geçecektir.
• Çocuğunuza karşı davranışlarınızda tutarlı olun.
• Çocuğunuza seçme şansı sunun. Kendi seçimini kendisinin yapmasına izin verin, hangi oyuncakla oynamak istiyor, hangi kıyafeti giymek istiyor gibi. Onu bir birey olarak kabul ettiğinizi görsün, sorumluluk duygusu ve özgüveni gelişsin
• Çocuğunuza kendi kendine başarabileceği şeyler konusunda fırsatlar verin, yemeğini kendisi yemesi gibi. Halil Aktaş Uzman psikolog
www.umitkoykres.com Ankara çayyolu ümitköy de deneyimli kadromuzla hizmet sunmaktayız.