E-Mail

info@umitkoykres.com

Telefon

0312 235 36 35
 

Çocuğunuz size vuruyorsa ne yapmalısınız.?

Çocuğunuz hiç beklemediğiniz bir anda size veya başka bir çocuğa vuruyorsa o an şaşıra bilir ve üzülebilirsiniz. Bu durumda çocuğunuzun neden size veya başkasına vurduğunu araştırabilir ve ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. İşte bu durumda size yardımcı olacak ip uçları paylaştık.
Uzun süredir ya da son zamanlarda çocuğunuz size veya arkadaşlarına vuruyorsa suçu kendinizde bulabilir ve üzülebilirsiniz. Aslında çocuğunuz başkalarına vurduğunda bunu onun canını yakmak için yapmıyor. Çocuklar bu tip davranışlar ile ilgi çekmek isterler ve bu durum onların hoşuna gidebilir. İstediğiniz kadar bu davranışı tekrarlamaması için onunla konuşun bu konuşmalar hiç de caydırıcı olmayacaktır. Çünkü sebep olduğu kargaşa onu heyecanlandıracak ve kafasını karıştıracaktır.
Peki, bu durumda ne yapabilirsiniz? İşte sizinle birkaç ipucu paylaştık.
Evinizde ve çevrenizde şiddete yer olmadığını anlamasını sağlayın.
Çocuğunuza, vurmanın yasak olduğunu kesin bir dille anlatmanız gerekiyor. Çocuğunuz sakinleştikten sonra onunla bu sorun hakkında kararlı ve net bir şekilde konuşun: “ Biliyorum sinirleniyorsun, çok fazla öfken var. Bu kocaman duygularla kimseyi incitmeden başa çıkabilmen için sana yardım edeceğim. Seni çok kızdıran şeylerle ben ilgileneceğim; ancak anneye vurmak yasak.”
Sakin ve kendine güvenen bir lider olun.
Bir çocuk birisine vurduğunda aklınızdan çıkarmamanız gereken şey, onların kötü olmadığıdır. Sadece öğrendikleri yeni bir yöntemi deniyorlardı. Bazen bunu başkalarından görüp öğrenirler, bazen de oyun sırasında farkında olmadan keşfederler. Nasıl öğrenirse öğrensin, çocuğunuzun birisine vurması, tepki çekeceğinden bir anda onun için ilginç bir hal alacaktır. Tepkileri kontrol ederek ve soruna sakin ve kendinden emin bir şekilde yaklaşarak, çocuğunuz için ortaya çıkan heyecanı yok edebilir ve bu hareketin ne kadar değersiz olduğunu gösterebilirsiniz. Buna ses tonunuzu değiştirerek başlayabilirsiniz.
Çocuğunuzun iyi dinlenmiş ve beslenmiş olduğundan emin olun.
Çocuğunuz yorgun mu ? Aç mı ? Çocuğunuzun ani tepkileri ve saldırıları, midesinin boş olduğu zamanlara denk geliyor olabilir. Bu problemli davranışların takibinde olun. Çoğunlukla akşam yemeklerinden önce mi oluyor? Üstesinden gelmesi için küçük bir atıştırmalık verin. Yatma saatinden hemen önce mi? Yorgun düşmemesi için biraz daha erken yatmasını sağlayın.
Bunu önlemek için çocuğunuza yakın durun.
Bir çocuk bir diğerine vurduğunda anne ve babalar genellikle hazırlıksız yakalanır. Ancak bu tür bir davranış tekrar eden bir hal aldıysa, tekrar vuracaklarını bilmeli ve bu nedenle vurmasını önlemek için hazırlıklı olmak gerekli. Çocuklar birlikte oynarken, sürekli olarak kendi çocuğunuzu izlemek durumunda kalmak kolay değil. Ancak bunu yapmalısınız. Çünkü çocuğunuzun bunu yapmanıza ihtiyacı var.
Çocuğunuza farkındalığı öğretin.
Son zamanlarda, çocuklar ve farkındalık meditasyonları ile ilgili çok yararlı etkinlikler düzenleniyor. Bu çalışmalarda, egzersizlere katılan çocukların öfke ve gerginliklerinde yoğun bir azalma görülüyor. Tüm bu programlar ve daha fazlası, yerinde duramayan, huzursuz çocukların dâhi kimi zaman öfke ve saldırganlık kontrollerini artırabilmek için kulaklarına oyuncak bir ayı koyarak, yavaş ve sessizce nefes almaya odaklanabildiklerini kanıtlıyor.
Çocuğunuza ilgi gösterin.
Çocuğunuza, dikkatinizi ve ilginizi, hızlı bir kucaklama ya da küçük bir gülümseme gibi basit ve kolay hareketlerle, gün boyunca küçük dozlar halinde vermeyi unutmayın.
Kendilerini size yakın ve bağlı hisseden çocuklar genellikle sizi memnun etmek için ellerinden geleni yaparlar.
www.umitkoykres.com Ankara çayyolu ümitköy 1986.cd. no: 2 ‘de sizleri bekliyor.