E-Mail

info@umitkoykres.com

Telefon

0312 235 36 35
 

Çocuğunuza doğru yemek alışkanlığı kazandırmanın 10 kolay adımı…

Etrafınızda yemek düzenini beğendiğiniz çocukların sizinkinden bir farklılığı yok. Bu tamamen nasıl alıştırdığınız ile ilgili aslında…
Etrafta duyuyorsunuz ya da kendiniz yaşıyorsunuz. “Aman benim çocuğumun uyku düzeni bozuk” ya da “Yemek olayımız çok düzensiz” Bu tür olaylarda miniğin tıbbı ya da psikolojik her hangi bir sorun yok ise suçlu sizsiniz biliyor musunuz? Yemek düzenini beğendiğiniz etrafınızdaki çocukların sizinkinden bir farklılığı yok. Bu tamamen nasıl alıştırdığınız ile ilgili aslında.
1- Öncelikle yemek bir oyun değil gereksinimdir. Yersen sana şunu veririm yemezsen böyle olur gibi, ödül-ceza sistemi çocukta yemeğin oyun olduğu algısını pekiştirir.
2- Çocuklar düşündüğünüzden çok daha zekidir ve anne babayı çok efektif biçimde kullanabilir. Bu sebeple evde anne-baba ya da bakıcı kim varsa herkes çocuğa aynı şekilde davranmalıdır.
3- Çocuğun yapmamasını istediğiniz şeyleri sizde onun önünde yapmamalısınız. Örneğin çocuğunuz sizi televizyon izlerken yemek yiyor olarak görür ve kendisi de bunu yaptığında keyif alır ise, olayı tersine döndürmek oldukça zordur.
4- Yemek yersen sana çikolata veririm, şuraya götürürüm tarzı ödüller o anı rahat geçirmenizi sağlarken gelecekte uzun soluklu problemlere dönüşür.
5- Masada yemek yeme düzeni çok önemlidir. Aman yeter ki yesin diye evin içinde kaşık ile peşinden koşmak çözüm değildir.
6- Evde ona özel yemek pişmemelidir. Siz ne yiyorsanız o da aynı yemeği yemelidir. Aman bu yemeği beğenmedi ki yemiyor şunu hemen yapıp yedireyim yaklaşımı yanlıştır.
7- Ara öğünlere dikkat edilmelidir. Siz televizyonun karşısında cips yerken ona elma yemesi için baskı kurmanız doğru bir davranış değildir.
8- Sizin doymasını düşündüğünüz kadar değil, çocuğun gerçekten ihtiyacı olduğu kadar tabağına yemek konmalıdır. Böylece bitmeyip tabakta kalan yemek bitirilmek için sorun yaratmaz. Doymaz ise ekstra yemek tabağa alınmalıdır.
9- Onun da bir damak zevki olduğu unutulmamalı ve bebeklikten itibaren yemekler ona göre hazırlanmalıdır. Doğru sebzeleri karıştırmak ve içine bir iki damla zeytinyağı eklemek sebze püresini bile lezzetli hale getirebilir.
10- Yemek ayrımı yapmamasını sağlamak sizin elinizde olduğu unutulmamalıdır. Köfte patatesi seven bir çocuğa kabak yedirmeye çalışırken bunu yemeğince beğenmediğini düşünüp önüne köfte patates koymak bunun bir daha kabağı çok zor yedireceğiniz anlamına geldiği unutulmamalıdır.
Aslında yukarıdaki maddelere bakınca çocuğunuza olumlu anlamda bir yeme düzeni kazandırmanın çok da zor olmadığını göreceksiniz. www.umitkoykres.com Ankara Çayyolu Ümitköy

Çocukta Yeme Alışkanlığı ve Anne Etkisi
Çocukta yeme alışkanlığı… Kendi duygusal sorunları nedeniyle gerginlik, sıkıntı, huzursuzluk yaşayan anneler bu durumu çocuklarına yansıtabilmektedir ve bunun sonucu olarak karşılıklı bir etki-tepki mekanizması devreye girer. Bebeğin beslenmeye karşı isteksizliği annenin daha endişeli, gergin ve huzursuz olmasına yol açar. Çocuğun yeme alışkanlığı hasar görebilir.
Anne bu ruh haliyle ya yeme işlemini fazla uzatır veya gereğinden erken keser ve bu da çocuğun daha fazla gergin ve sinirli olmasına yol açar.

2004 yılında yapılan bir çalışmada çocuklarıyla yeme sorunu yaşayan annelerin çocuklarıyla yakınlık kurma ve temas kurma gibi büyümeyi destekleyen davranışların azaldığını göstermiştir. Başka çalışmalarda bu tip sorunlar yaşayan çocukların anneleriyle daha az kaliteli zaman geçirdikleri, daha az oyun oynadıklarını göstermiştir.
Çocukta yeme alışkanlığı
Çocuklar daha besleyici olması nedeniyle anne babaları tarafından belirli yemekleri yemeleri için zorlandıklarında tam tersi çocukta o besini yemeye karşı ilginin azaldığı bilinmektedir. Bu tip zorlamalar çocukta açlık tokluk gibi sinyallerin algılanmasında da sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.
Beslenme sırasında bazı annelerin yaptığı hatalardan biri de çocuk kendisi yiyebileceği halde çocuğu beslemeye çalışması ve çocuğun ellerini ve çevreyi kirletmesinden duyduğu kaygıyı çocuğa yansıtmasıdır. Bu tip davranışlar çocuğun özerklik duygusunun gelişmesini engelleyebileceği gibi, çocuğun da kaygı düzeyini arttıracak ve huysuzlaştıracaktır. Unutmamalıdır ki anne ve çocuk arasında yoğun bir duygusal bağ vardır ve annenin kaygısı çocuğa bulaşır.

Sonuç olarak yeme sorunları yaşayan bebeklerin anneleri önce kendi kaygı ve sıkıntılarıyla baş etmeyi öğrenmeli, çocukla yemek dışı paylaşımlarını arttırmalı, çocuklarının özerklik duygularının gelişmesini engellememeli ve kendilerininki de dahil belli bir yeme düzenin oluşmasını sağlamalıdırlar.
www.umitkoykres.com Ankara Çayyolu Ümitköy