E-Mail

info@umitkoykres.com

Telefon

0312 235 36 35
 

Çocuk eğitiminde Sevginin Yeri

Çocuk eğitimiyle ilgili olarak bilinmesi gereken tek bir kural vardır ki o da çocuk eğitiminde katı kurallara yer olmadığıdır. Çünkü her çocuk farklıdır, her çocuğun ailesine yansıması farklıdır ve her çocuğun yaşadıklarıyla yaşattıkları birbirinden farklıdır.
Dolayısıyla eğitimde sevginin yeri dediğimizde geçerli olan tek bir kural vardır:
Olumsuz davranışları görmezden gelmek, olumlu olan her davranışı pekiştirmek ve desteklemek. Bunun için de koşulsuz sevgi gerekir. Kızsak da, üzülsek de mutluyken de kırgınken de kayıtsız şartsız sevgi gereklidir.

Çocuğumuz şartlar ve durum ne olursa olsun pazarlıksız olarak onu sevdiğimizi ve bu sevginin hiçbir durum ve şartta değişmeyeceğini bilmelidir. Sevgi çocuğumuzla aramızdaki yegane bağdır. Bu bağ ne kadar sağlamsa ve ne kadar sağlıklı örülmüşse o kadar donanımlı ve kendine güvenli bir çocuk yetiştirebiliriz.
Dolayısıyla sevgi çocuğumuzla olan ilişkimizin olmazsa olmaz tek kuralıdır.

Bir elbisesi eksik olabilir, bir öğün yemek yemezse büyük bir kayıp olmaz ama sevgi olmazsa bütün psikolojik ve biyolojik gelişimi etkilenir.

Eğitim dediğimiz şey hep anlaşıldığı üzere sadece disiplin ve ciddiyet demek değildir. Özellikle çocuk eğitiminden bahsediyorsak mutlak koşul sevgi olmalıdır. Sevgi vererek, sevgiyle öğreterek, çocuklarımızın kişiliklerinde çok sağlıklı bir yapılanma oluşturmamız mümkündür. Biz Özel Ümitköy kreş ve Gündüz Bakımevi olarak bunu önemsiyoruz.

Eğitim hayat boyunca süren bir eylemdir. Sadece okul yaşamını kapsamaz. Öğrenim bir süreç, eğitim bu süreç sonucunda elde edilecek birikimdir. Dolayısıyla bütün bir ömür aslında eğitim hayatının ta kendisidir ve sadece sevgiyle verilen eğitimler kalıcı olarak iz bırakabilir.

Kısacası ”Sevgi” üzerine bir şey eklemeye gerek kalmadan, şartlara koşullara bağlanmadan, çok değer verdiğimiz çocuklarımıza verebileceğimiz en değerli hazinemizdir. Ankara ümitköykres