E-Mail

info@umitkoykres.com

Telefon

0312 235 36 35
 

Çocuklara empati becerisi kazandırmak için 11 yol

Empati, başkalarının bakış açılarının farkında olabilmek ve kendi duygusal tepkilerini düzenlemek yeteneğidir. Duygusal istikrar, esneklik, zorlukların üstesinden gelme yeteneği, sosyal bağlılık ve genel memnuniyeti içerir.
1. ÇOCUĞUNUZA TUTARLI DUYGUSAL VE FİZİKSEL DESTEK SAĞLAYIN
Araştırmalar gösteriyor ki güvenli bağları ve ilişkileri olan çocuklar, diğer çocukların sorunlarını daha çok önemsiyorlar.
2. ÇOCUĞUNUZA BOL BOL FİZİKSEL SEVGİ VERİN
Araştırmalara göre sarılma, gıdıklama ya da diğer fiziksel temaslardan nasibini alan insanların oksitosin seviyelerinde artış oluyor. Bu da diğerlerinin duygu ve deneyimlerini anlamakta önemli rol oynuyor.
3. ÇOCUĞUNUZUN KENDİ FİKİRLERİ OLAN BİR BİREY OLDUĞUNU UNUTMAYI
Bunu yapmanız çocuğunuzun, yanlış varsayımlar ya da engellemeler olmaksızın, benzersiz bakış açıları ve duygularını tartışabilmeye zemin hazırlar. Aynı zamanda “diğer insanların benzersiz hedefleri, istekleri, inançları, duyguları, düşüncelerini kabul etmek iyidir” fikrini aşılamaya yardımcı olur.
4. ÇOCUĞUNUZLA ROL YAPIN
Bir araştırmada çocuklardan yaşlı insanların yaşadığı zorlukları taklit etmesi istenildi ve sonuçta yaşlı insanlara çok daha fazla empati duydukları gözlemlendi. Bazen sadece düşünmeleri ya da hayal etmeleri değil, anlamaları için taklit etmeleri, yaşamaları gerekebilir.
5.BAŞKALARININ BAKIŞ AÇILARINI TARTIŞIN
Gerçek hayattaki karakterleri, kitapları ya da filmleri malzeme ederek insanların nasıl hissettiği ve nedenleri üzerine çocuğunuzla konuşun. Hangi benzersiz deneyimlerin onların o şekilde hissetmesine sebep olduğunu tartışın. Yapılan araştırmalar, okudukları kitaplardaki karakterlerin duygularını paylaşan çocukların sadece okuyanlara göre çok daha fazla empati sahibi olduğunu gösteriyor.
6.ÇOCUĞUNUZLA EMPATİ KURUN VE ONU NEGATİF DUYGULARI İLE NASIL BAŞA ÇIKABİLECEĞİ KONUSUNDA YÖNLENDİRİN
Ebeveynleri kendilerine sadece üzgün olduklarında değil, her zaman sempati ve rehberlik ile yaklaşan çocukların empati göstermeye daha yatkın oldukları ortaya konmuştur.
7. SAKİN OLAN İNSANIN, OLAMAYANIN DURUMUNU VE DURUMU BESLEYEN SEBEPLERİ ANLAMASI GÜÇTÜR
Çocuğunuz bir şeye gerçekten üzgün olduğunda, ona bazı durumlarda aynı üzüntüyü çekebilecek insanların olduğunun altını çizmenin tam zamanıdır. Duygu sıcakken daha iyi anlaşılır.
8. ÇOCUĞUNUZUN ÖNÜNDE DİĞER İNSANLARLA EMPATİ KURUN
Diğer insanların bakış açıları için sempati ve anlayış göstermeniz, çocuğunuz için iyi bir davranış modeli olacaktır. Kitaplar, filmler ve gerçek hayat, empatinizi sergilemek için sık sık ve çeşit çeşit imkan sunar.
9. ÇOCUKLARINIZLA DUYGULARININ DAVRANIŞLARINI NASIL ETKİLEYECEĞİNİ KONUŞUN
Çocuğunuzun düşük not aldığı zamanki hisleri ile kardeşine “aptal” dediği zamanın arasındaki noktaları doldurun. Ona bu tür örnekler göstermeyi ihmal etmeyin.
10. DİĞER İNSANLARLA ORTAK NOKTALARINI ÖNE ÇIKARIN
Araştırmalara göre, çocuklar kendilerine benzeyen diğer çocuklara empati göstermeye daha meyillilerdir. Eğer küçük kardeşinin yaptığı gürültüden şikayet etmeye başlarsa, ona kendisi 3 yaşındayken saatlerce çıkardığı araba seslerini hatırlatabilirsiniz.
11. SADECE CEZA VERMEK İLE TEHDİT ETMEK YERİNE, ÇOCUKLARINIZA KURALLARIN SOSYAL NEDENLERİNİ ÖĞRETİN
Çocuklarınıza iyi şeyleri öğretirken nasıl rol model olmanız gerekiyor ve önce bunları kendiniz uygulamanız gerekiyorsa, kötü şeyler hakkında bilgilendirirken de sadece ceza vermekle tehdit etmemeli, yasaklananların neden yasaklandığını ve arkasındaki sosyal nedenleri, toplum hayatını da anlatmalısınız.

Ankara çayyolu Ümitköy kreş ve Gündüz Bakımevi .  www.umitkoykres.com  çocuklarınız bizimle güvende.