E-Mail

info@umitkoykres.com

Telefon

0312 235 36 35
 

Çocuklarda hijyen eğitimi

Çocuklarda hijyen eğitimi
Okula başlayacak çocuklarda hijyen eğitimi, hastalıkların önüne geçilmesinde önemli rol oynuyor.
Okul öncesi çocuklar
Ethica İncirli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nevin Cambaz Kurt ”Çocuklarda Hijyen” konusunda ailelere önemli bilgiler verdi. Çocuklar, okula başladıklarında daha önce karşılaşmadığı pek çok mikropla aynı anda karşılaştıkları için okulun ilk dönemlerinde çok sık hasta olmaktadırlar. Bu hastalık sürecini en aza indirmek için bazı tedbirler alarak çocuklara kişisel hijyeni öğretmek gerekir. Hastalıkları önlemek için alınacak tedbirlerin en başında el yıkama gelir. Çocuklara el yıkama alışkanlığını kazandırmamız, bu alışkanlığı kazandırmak için ise kendimiz de ellerimizi yıkayarak çocuklarımıza örnek olmamız gerekiyor.
Eller nasıl yıkanmalı
– Akan su altında eller ıslatılmalı
– Sabunlanmalı
– Ellerin bütün yüzeyleri ovalanmalı (en az 15 – 20 sn)
– Sıklıkla unutulan alanlara dikkat etmeli; el sırtı, el ayası, parmak araları da ovalanmalıdır
– Akan su altında durulanmalı
– Kağıt havlu-peçete ile kurulanmalı (kurulama mikroorganizma sayısını azaltır)
– Kuruladığımız kağıt havlu ile musluk kapatılmalıdır
Temizliğin tam olarak sağlanabilmesi için elleri yıkarken parmak uçları, tırnaklar, tırnak araları, başparmak ve parmak araları da mutlaka yıkanmalıdır.

Tuvalet temizliği
Okula başlayacak çocuklar evde tuvalet temizliğini öğrenmiş olmalıdır. Çocuklar tuvalet temizliği yaparken su, tuvalet kağıdı kullanmalıdır. Anal bölge temizliği için yapılan silme ya da yıkama işleminin önden arkaya doğru yapılması öğretilmelidir. Ortak kullanılan tuvaletlerden alafranga olanlar kullanılacaksa, kullanmadan önce sifonun çekilmesi gerektiği öğretilmelidir. Tuvalet temizliğine yeterli özen gösterilmezse okulda çocuklar arasında paraziter ve mikrobik bağırsak hastalıklarının önlenmesi zordur. Okullarda çocukların dikkat etmesi gereken diğer bir husus ise beslenmedir. Çocuklar kantinlerde abur cubur olarak tarif ettiğimiz kola, bisküvi , çikolata gibi yiyecekleri tüketmemeleri konusunda uyarılmalıdır. Ana okulu çocuklarının oyuncak paylaşımına dikkat edilmelidir. Çocuklar oyun alanlarında ortak kullanılan oyuncakları ağızlarına götürerek ya da ellerini ağızlarına ve gözlerine götürerek birbirlerine mikropları kolayca bulaştırabilmektedir. Çocukları bu konuda eğitmek, oyuncaklarını ve ellerini ağızlarına, gözlerine götürmemelerini öğütlemek gerekir. Okul yönetiminden de oyuncak temizliği konusunda talepte bulunulmalıdır. Ankara Çayyolu Ümitköy Gündüz Bakımevi. www.umitkoykres.com