E-Mail

info@umitkoykres.com

Telefon

0312 235 36 35
 

Kimse bağırarak iyi çocuklar yetiştiremez…!

Bir sebepten ötürü çocuklarınızın kötü davranışlarının kontrolden çıktığı bir noktaya mutlaka gelmişsinizdir. Bu yüzden ilk tepkimiz onlara bağırmak olur. Ancak, iyi çocuklar yetiştirmek istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz bağırmak olmamalı.
Tabi hepimiz insanız ve hata yaparız. Bu tepkilerin sonucunda, duygusal anlamda dengesizliğe düşeriz. Bu yüzden de ebeveynler olarak hata yapmış veya hala yapıyor olabiliriz. Bazı durumlarda, sonuçların böyle olmasını istemeyiz. Sürekli olarak bağırmak kişinin ebeveynlerinden aldığı kötü terbiye veya bazı durumlarda bu şekilde yetiştirilmesi sebepli olabilir.
Bağırarak iyi çocuklar yetiştirebilir misiniz?
Cevap hayır. Çocuklarına bağırırken hiç tereddüt etmeyen ebeveynler var. Bu olayların birçoğu toplum içinde gerçekleşiyor ve ebeveynler çocuklarda yol açabilecekleri sonuçları umursamıyor. Ebeveynlerin çocuklarına bağırmasının sebebi kötü bir gün geçiriyor olmaları veya maalesef ki, çocuklarını yetiştirme sistemi olabilir. Kendi ebeveynlerinden bu muameleyi görüp, bu şekilde eğitildikleri için bağıran ebeveynler de mevcut. Çocukluklarında bugünün ebeveynlerine kıyasla sert bir şekilde yetiştirilmişler ve bu onları hayatları boyunca etkilemiş. Bu hayal kırıklığını da kendi çocuklarına yansıtıyorlar.
Bir çocuğu bağırarak bastırmanın sonuçları
Günümüzde, uzmanlar, çocukların üzerine bağırarak gidilmesinin gerekli olmadığını belirtiyor. Pedagoglar ve psikologlar, bir çocuğun düzgün davranması için onu küçük düşürmenin, rencide etmenin, ona bağırmanın veya şiddet kullanmanın gerekli olmadığı konusunda hemfikirler.
İşte çocuklara bağırmanın sonuçları:
• Bu duruma alışmalarına neden olur. Bir süre sonra artık bağırmanın da etki etmediğini göreceksiniz. Bu otoritenizi kaybetmenize yol açacak.
• Çocuğunuza sürekli olarak bağırmak, özgüvenini kaybetmesine sebep olur.Ebeveynleri tarafından sevildiğini hissetmez. Bu eski yöntemlerle sadece isyankar bir kişiliğe sebep olmasına ve kalıcı olarak etkilenmesine neden olursunuz.
• Genelde, çocuklar ebeveynlerinin birer yansımasıdır. Agresif davranışlar, çocukları etkilediği gibi gelecekte de bu tür davranışlar sergilemelerine neden olur.
• Çocukların böyle bir stres ortamında bulunmaları, gelişimlerini etkileyecektir.
Çocuğunuza bağırmayı bırakmanız için bazı sebepler.
Çocuklara sürekli olarak bağırmak, onları sağır yapar. Yani, onlara bağırarak söylemek istediğiniz her şey değerini yitirir. Sadece kötü olarak algılayacak ve vermek istediğiniz mesaj otomatik olarak silinecektir.
Sizi bir daha asla dikkatli olarak dinlemeyecekler ve tavsiyelerinizi önemsemeyecekler. Sadece onun için interaktif olan derslerle gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.
Çocuklar, ebeveynlerinin yansımalarıdır. Davranışlarınız onun davranışlarını şekillendirecektir. Kontrolümüzü kaybettiğimizde ona bağırırsak, öfke ve kızgınlık aşılamış oluruz.
Eğer kendimizi kontrol etmeyi öğrenirsek, onun da sakin davranmasını sağlayabiliriz. Daha yeterli cevaplar vermeyi öğrenirler.
Çocuklara bağırmak korkmalarına ve daha sonra da öfkelenmelerine sebep olur.
Terbiye vermenin doğru yolu bu değildir. Saygı, saygı duyarak kazanılır, itaat ise sabırla. Öğrenmek çaba ve vakit gerektirir.
Sesinizi yükseltmek onları sizden uzaklaştırır. Otoriteyi, saygıyı ve iletişimi kaybederiz. İlişkimize sadece soğukluk ve mesafe koymuş oluruz.  ümitköy kreş ve Gündüz Bakım evi çayyolu Ankara